Twój koszyk jest pusty ...
Strona główna » Świat Przypraw » Mak niebieski - Wszystko co musisz wiedzieć

Mak niebieski - Wszystko co musisz wiedzieć

Data dodania: 09-10-2022

Mak niebieski - Wszystko co musisz wiedzieć


Mak niebieski wszystko co musisz wiedzieć

Spis Treści:

 

1. Wstęp


2. Bogaty w składniki odżywcze i przeciwutleniacze


3. Może poprawić zdrowie serca i skóry


4. Inne rzekome korzyści


5. Potencjalne zagrożenia


6. Testy Narkotykowe


7. Skutki uboczne i zagrożenia dla zdrowia

 


1.  Mak Niebieski - Wstęp


Mak pochodzi ze wschodniej części Morza Śródziemnego, jego kwiaty występują w różnych kolorach — głównie białym i żółtym. Nasiona, które produkują te kwiaty, są małe, okrągłe i niebieskawe, czarne lub od jasno do ciemnoszarego, w zależności od miejsca uprawy. Nasiona maku są używane w wypiekach i tradycyjnych potrawach na całym świecie. Mówi się, że zarówno nasiona, jak i ich olej oferują różne korzyści zdrowotne, od leczenia bólów głowy i kaszlu po leczenie astmy i bezsenności. Mak niebieski był stosowany kiedyś jako środek leczniczy, w tradycyjnej medycynie trwa to do dzisiaj.

 

Mak niebieski wszystko co musisz wiedzieć2. Mak Niebieski - Bogaty w składniki odżywcze i przeciwutleniaczePodobnie jak większość nasion, mak jest bogaty w błonnik, tłuszcze roślinne i różne inne składniki odżywcze. Jedna łyżka (9 gramów) zapewnia

    Kalorie: 46
    Białko: 1,6 grama
    Tłuszcz: 3,7 grama
    Węglowodany: 2,5 grama
    Błonnik: 1,7 grama
    Mangan: 26% - dziennego zapotrzebowania
    Miedź: 16% - dziennego zapotrzebowania
    Wapń: 10% - dziennego zapotrzebowania
    Magnez: 7% - dziennego zapotrzebowania
    Fosfor: 6% - dziennego zapotrzebowania
    Cynk: 6% - dziennego zapotrzebowania
    Tiamina: 6% - dziennego zapotrzebowania
    Żelazo: 5% - dziennego zapotrzebowania

Nasiona maku są szczególnie bogate w mangan, pierwiastek śladowy ważny dla zdrowia kości i krzepnięcia krwi. Ten minerał pomaga również organizmowi wykorzystywać aminokwasy, tłuszcze i węglowodany. Są również bogate w miedź, minerał potrzebny do tworzenia tkanki łącznej i transportu żelaza. Nasiona maku można tłoczyć na zimno, aby uzyskać olej makowy, który jest szczególnie bogaty w tłuszcze omega-6 i omega-9. Zawiera również niewielkie ilości niezbędnego kwasu alfa-linolenowego omega-3 (ALA) (6). Nasiona maku i ich olej są dobrym źródłem polifenoli – rodzaju przeciwutleniacza, który może obniżyć ryzyko chorób serca.


 

Mak niebieski wszystko co musisz wiedzieć3. Mak Niebieski -  Może poprawić zdrowie serca i skóryOlej makowy jest szczególnie bogaty w tłuszcze jedno- i wielonienasycone, które są korzystne dla naszego serca i skóry. Badania sugerują, że diety bogate w tłuszcze nienasycone mogą zmniejszyć ryzyko zawału serca i udaru mózgu nawet o 17%. Zastąpienie tłuszczów nasyconych w diecie tłuszczami nienasyconymi może być szczególnie korzystne dla naszego zdrowia. Trzeba jednak pamiętać, że diety o wysokim stosunku omega-6 do omega-3 mogą zwiększać ryzyko choroby. W związku z tym najlepiej jest unikać regularnego spożywania dużych ilości olejów bogatych w omega-6, w tym oleju makowego. Dodatkowe badania sugerują, że tłuszcze zawarte w oleju makowym mogą również wspomagać gojenie się ran, a także zapobiegać łuszczącym się zmianom, gdy są nakładane bezpośrednio na skórę.

 


4. Mak Niebieski - Inne rzekome korzyściCzęsto mówi się, że nasiona maku oferują wiele innych korzyści, w tym poprawiają trawienie, polepszają kondycję zdrowia skóry i włosów oraz pomagają w leczeniu bólów głowy, kaszlu i astmy. Jeżeli chodzi o trawienie, nasiona maku są bogate w błonnik, który może poprawić zdrowie jelit i zmniejszyć zaparcia. Nasiona maku mogę chronić przed niektórymi chorobami. Przeciwutleniacze zawarte w tych nasionach mogą chronić twoje ciało przed uszkodzeniem komórek.5. Mak Niebieski - Potencjalne zagrożeniaNasiona maku są ogólnie uważane za bezpieczne, gdy są kupowane od zaufanych sprzedawców i spożywane w niewielkich ilościach, takich jak ilości znajdujące się w babeczkach lub bajglach. Trzeba jednak wiedzieć że, istnieje kilka zagrożeń przy spożywaniu nasion maku. Mak niebieski uważane są za środek nasenny. W rezultacie niektórzy twierdzą, że herbata makowa lub ciepłe mleko z dodatkiem nasion maku zapewniają naturalne lekarstwo na bezsenność. Lateks makowy zawiera związki opioidowe znane ze swoich właściwości indukujących sen. Nie znajduje się on bezpośrednio w nasionach ale przy zbieraniu może je zabrudzić. Dlatego nasiona maku powinny być dobrze oczyszczone. Trzeba pamiętać, że nasiona maku w naturalny sposób nie zawierają tych związków opium, chociaż mogą zostać skażone podczas zbiorów lub z powodu szkód spowodowanych przez szkodniki .


 

6. Mak Niebieski - Testy narkotykowe

 

Spożywanie nasion maku może skutkować pozytywnym wynikiem testu narkotykowego. Na przykład niewielkie ilości kodeiny i morfiny mogą pozostawać wykrywalne w moczu do 48 godzin po spożyciu nasion maku. Dokładna ilość potrzebna do uzyskania pozytywnego wyniku testu narkotykowego zależy od progów stosowanych przez laboratorium badawcze, a także stężenia opium pozostałego po umyciu nasion maku. Ogólnie rzecz biorąc, im więcej jesz maku, tym większe prawdopodobieństwo pozytywnego wyniku testów na obecność związków opium.


 

7. Mak Niebieski - Skutki uboczne i zagrożenia dla zdrowiaMusisz pamiętać że, niemyte nasiona maku, herbaty z maku i produkty zawierające mak sprzedawane jako naturalne środki przeciwbólowe lub środki nasenne mogą zawierać dawki opioidów wystarczające do spowodowania uzależnienia, przedawkowania, a nawet śmierci. Dlatego ich stosowanie jest zdecydowanie odradzane, chyba że znajdujesz się pod nadzorem lekarza. Podobnie olej makowy może zawierać różne ilości związków opioidowych, w zależności od nasion użytych do jego wytworzenia. Olej makowy jest ogólnie uważany za bezpieczny po nałożeniu na skórę. Jeśli jednak odczuwasz zaczerwienienie, swędzenie lub ból, najlepiej zaprzestać jego stosowania.

 

Jeżeli szukasz oczyszczonych nasion maku, możesz je kupić w naszym sklepie internetowym TUTAJ

Komentarze (0)

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Świat Przypraw
Newsletter

Prześlij nam swój adres e-mail, a my powiadomimy Cię o nowych produktach, najlepszych cenach, promocjach i wyprzedażach.  

Oprogramowanie sklepu shopGold.pl
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu