Twój koszyk jest pusty ...
1 » 2 » Wanilia wszystko co musisz wiedzieć3

Wanilia wszystko co musisz wiedzieć

Data dodania: 13-05-2022

Wanilia wszystko co musisz wiedzieć
Wanila wszystko co musisz wiedziećWanilia jest jedną z trzech najdroższych przypraw na świecie, obok szafranu i kardamonu . Słynie z przyjemnego smaku i uspokajającego aromatu.Ekstrakt waniliowy jak i ziarna wanilii są używane w żywności, perfumach i produktach farmaceutycznych. Oprócz swojej wszechstronności i znaczenia w świecie kulinarnym, ekstrakt waniliowy i oraz ziarna wanilii mogą korzystnie wpływać na zdrowie. Wanilia jest pozyskiwana z dojrzałych strąków niektórych storczyków, powszechnie znanych jako Vanilla planifolia. Obecnie największym jej producentem jest Madagaskar. Wytwarza około 75% światowej wanilii. Jest ona również produkowana w Chinach, Indonezji, Papui Nowej Gwinei i Meksyku .

 

Jest bogata w waniline


Wanilina to fenolowy związek roślinny występujący w ekstrakcie waniliowym i fasoli. Jest to najbardziej przebadany składnik laski wanilii. Wanilinę można również uzyskać z innych produktów spożywczych, takich jak olej z otrębów ryżowych lub olejków goździkowych. Syntetyczną waniline możne również wyprodukować w laboratorium.
 


Korzystne właściwości waniliny- Wanilina jest silnym przeciwutleniaczem - Niektóre związki znajdujące się w ekstrakcie waniliowym i fasoli mają działanie przeciwutleniające, co oznacza, że ​​pomagają chronić przed uszkodzeniem komórek.

- Badania sugerują, że wanilina może mieć właściwości przeciwnowotworowe. Chociaż badania ograniczają się do badań na komórkach i zwierzętach ( źródło: 8Trusted Source, 9Trusted Source).

- Wanilina ma właściwości przeciwzapalne.

- Wanilina może korzystnie wpływać na zdrowie mózgu i chronić go przed chorobami neurodegeneracyjnymi (12Trusted Source, 13Trusted Source). - Niektóre badania sugerują, że niektóre związki znajdujące się w wanilii, w tym wanilina i kwas wanilinowy, mogą wspierać zdrowie mózgu. Mogą również mieć właściwości neuroprotekcyjne, co oznacza, że ​​mogą chronić Twój układ nerwowy.
 


Ekstrakt Waniliowy

 


Ekstrakt waniliowy i produkty z ziaren wanilii to popularne środki smakowe. Jednak do tej pory żadne badania nie potwierdziły, czy korzyści te dotyczą ludzi spożywających czystą wanilię w normalnych ilościach. Dlatego nie jest jasne, czy produkty waniliowe mogą znacząco wpłynąć na twoje zdrowie.Niezależnie od tego, użycie wanilii może pomóc w ograniczeniu dodatku cukru. Ekstrakt waniliowy, proszek i ziarna pozostają wszechstronnymi składnikami, które można mieć pod ręką w kuchni zamiast cukru.


 

Wszechstronne zastosowanie wanilii

 


Ponieważ wanilia jest wymagana w wielu przepisach, w tym jako dodatek do chleba, ciasta, ciasteczek, muesli i nie tylko, większość ludzi ma w kuchni butelkę ekstraktu waniliowego lub sama laskę wanilii. Ponadto czyste ziarna wanilii i proszek waniliowy — zmielone, całe ziarna wanilii — mogą być wyjątkowym i aromatycznym dodatkiem do wielu potraw.


 

Oto kilka sposobów na wykorzystanie produktów waniliowych w Twojej kuchni:

 Wanila wszystko co musisz wiedzieć- Można dodawać odrobinę sproszkowanej wanilii do koktajli.

- Wspaniale nadaje się jako dodatek napoju kawowego lub samej kawy- gdy wsypiesz sproszkowane ziarna wanilii lub kilka kropel ekstraktu waniliowego., możesz naprawdę uzależnić się od tego smaku.

- Można używać ekstraktu waniliowego w wypiekach, takich jak ciasta i ciasteczka.

- Można używać proszku z ziaren wanilii w mieszankach naleśników i gofrów.

Oprócz ekstraktu waniliowego, całych ziaren wanilii i proszku z ziaren wanilii możesz również kupić pastę waniliową. Pasta składa się z ziaren wanilii, ekstraktu z wanilii i naturalnych zagęszczaczy - i również wspaniale nadaje się do wyżej wymienionych zastosowań. Według Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) czysty ekstrakt waniliowy musi zawierać 13,35 uncji (378 gramów) ziaren wanilii na 1 galon (3,78 l) płynu.
Jeśli chcesz użyć naturalnego ekstraktu waniliowego, poszukaj produktów, które zawierają wyłącznie ekstrakt z ziaren wanilii i alkohol. Należy pamiętać, że czysty ekstrakt jest znacznie droższy niż produkty zawierające syntetyczną wanilinę i dodatki, takie jak cukier oraz sztuczne aromaty i barwniki. Ten naturalny jest zdrowszy i znacznie lepszy jakościowo.

 

Jeżeli nie masz w swojej spiżarni laski wanilii, możesz ją kupić w naszym sklepie internetowym TUTAJ
 

Komentarze (0)

Przejdź do strony głównej
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl